Πρόγραμμα συνεδρίου
Περιλήψεις εισηγήσεων
Παρασκευή, 27 Μαΐου
9:00-9:30 Εγγραφές
9:30-10:00
Χαιρετισμοί:
• Πρόεδρος ΤΕΙ Αθήνας, Καθηγητής Μιχάλης Μπρατάκος
• Πρύτανης Σχολής Καλών Τεχνών, Καθηγητής Πάνος Χαραλάμπους
Α΄Συνεδρία: Αισθητική και ψηφιακός κόσμος / 10:00 -12:00 (15άλεπτες εισηγήσεις)
Συντονιστής: Χιωτίνης Νικήτας
10:00-10:15 Ράπτη Γιούλη, Η σημασία της από - υλικοποίησης και της επι
- υλικοποίησης του έργου τέχνης. Το πρόβλημα της σύγχρονης τέχνης
10:15-10:30 Τάτλα Ελένη, Μπορεί η Τεχνολογία να γίνει φορέας Κριτικής; Ο ρόλος της Τέχνης
10:30-10:45 Συμεωνίδης Θωμάς, Η αισθητική απέναντι στη νέα ψηφιακή
πραγματικότητα στο πλαίσιο των θεωρήσεων των Jacques Derrida και Jacques
Rancière
10:45-11:00 Μπαρμπούνη Δήμητρα, Φιλοσοφία του Ωραίου (περί του καλού)
11:00-11:15 Σαντοριναίος Μάνθος, Ποια είναι η νέα ψηφιακή
πραγματικότητα; Σκέψεις και προτάσεις μέσα από τις εμπειρίες και έρευνα
του Ελληνογαλλικού Μάστερ, Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών και
Πανεπιστήμιου Paris 8 «Τέχνη και εικονική πραγματικότητα»
11:15-11:30 Καγγελάρης Φώτης, Η αισθητική στη νέα ψηφιακή πραγματικότητα ως πολιτική επίπτωση
Συζήτηση
------------------------------------------
12:00-12:15 Διάλειμμα/καφές
-------------------------------------------
Β΄Συνεδρία: Αισθητική και ψηφιακός κόσμος / 12:15-14:15 (15άλεπτες εισηγήσεις)
Συντονιστής: Πρέσσας Χάρης
12:15-12:30 Χιωτίνης Νικήτας, Η πλανώμενη πραγματικότητα
12:30-12:45 Λέφα Νόρα, Οι γκρίζες ζώνες ανάμεσα στο πραγματικό και το εικονικό
12:45-13:00 Μπαρδάκος Ιωάννης, Η αναζήτηση της αισθητικής απεικόνισης ενός μαθηματικού κειμένου με ψηφιακά εργαλεία
13:00-13:15 Μερμίγκη Δήμητρα, Αισθητική και ψηφιακή τεχνολογία. Ένας διάλογος με πρόσχημα το διάκοσμο
13:15-13:30 Σπυρίδων Στέλιος, Η ψηφιακή γεωμετρική απεικόνιση ανάμεσα στον πραγματικό και προσωπικό χώρο
13:30-13:45 Θεοτοκάτου Ελένη, Η μετατόπιση από την αισθητική θεώρηση στην δημιουργική εμπλοκή
13:45-14:00 Κάλφα Κωνσταντίνα, «Η ευκολότερη Ομορφιά της Έμψυχης Μορφής»: Η Νέα Ψηφιακή Αρχιτεκτονική και η Αισθητική της
Συζήτηση
----------------------------------------------
14:15-15:00 Ελαφρύ Γεύμα
----------------------------------------------
Γ΄Συνεδρία: Ψηφιακός χώρος και χρόνος και ζητήματα σχεδιασμού / 15:00-17:30 (15άλεπτες εισηγήσεις)
Συντονίστρια: Ράπτη Γιούλη
15:00-15:15 Τσιράκη Σοφία, Το «σκεπτόμενο χέρι» και ο «ψηφιακός
κένσορας». Αλληλοσυμπληρούμενα αναπαραστατικά εργαλεία στη διαμόρφωση
της «Ιδέας».
15:15-15:30 , Γιαννούδης Σωκράτης, και Αλέξανδρος
Πετειναρέλης, Παραμετρικός σχεδιασμός: από τον κώδικα στην υλοποιημένη
κατασκευή
15:30-15:45, Πεχλιβανίδου-Λιακατά Αναστασία και Γιανούτσος
Γιάννης, «Ένα δέντρο σε μια μήτρα». Από την αυστηρή γεωμετρία στους
οργανικούς σχηματισμούς
15:45-16:00 , Μιχαλοπούλου Κατερίνα, Τεχνολογία και Χωρικά μοντέλου του Χρόνου
16:00-16:15 ,Βενετσιάνου Όλγα, Ο αρχιτεκτονικός χώρος της προβολής της εικόνας
16:15-16:30, Τσακίρη Ευφροσύνη, Ο καθρέφτης μέσα στον καθρέφτη: η
αφήγηση της ταυτότητας του τόπου μέσα από τις σύγχρονες μαθηματικές
έννοιες των φράκταλς και της αυτό-ομοιότητας
16:30- 16:45 ,
Κουμούτσος Σταύρος, Σχεδιασμός, σύνθεση και κατασκευή του κατοικήσιμου
χώρου μετά την ψηφιακή εποχή: Τρία παραδείγματα εντόπιας αρχιτεκτονικής
σχεδιαστικής πρακτικής
16:45- 17:00 , Πετράς Τσαμπίκος, Ψηφιακή χαρτογράφηση των αισθήσεων στο αστικό τοπίο. Χάρτες αισθητιριακών διαφορών
Συζήτηση
-------------------------------------------------------
17:30-17:45 Διάλειμμα/καφές
-------------------------------------------------------
Δ΄Συνεδρία: Ο νέος τρόπος αντίληψης του χώρου / 17:45-20:00 (15άλεπτες εισηγήσεις)
Συντονίστρια: Τάτλα Ελένη
17:45-18:00, Κυβέλου Στέλλα, Το αστικό ζήτημα στο πλαίσιο του διπλού κόσμου
18:00-18:15, Σουλιώτου Αναστασία Ζωή, Η πόλη στις εικαστικές τέχνες πριν και μετά τη νέα ψηφιακή πραγματικότητα
18:15-18:30, Μακρής Δημήτρης και Μοίρα Μαρία, Ακολουθώντας τα ψηφιακά σινιάλα μέσα στην πόλη
18:30-18:45, Σκάλκου Κατερίνα και Σίνου Μάρω, Προβολές στην πόλη: στο μεταίχμιο του φυσικού και εικονικού χώρου
18:55-19:00, Τσακίρη Ευφροσύνη, Βασιλαρά Αρχοντούλα και Στεφάνου
Ιωσήφ: Η περιγραφή της αισθητικής ποιότητας ενός τόπου σε ιστορική
προοπτική με αναφορά στις αναδυόμενες σύγχρονες ψηφιακές τεχνολογίες
19:00-19:15, Πάνος Παναγιώτης, Η χαρτογραφική προβολή και η χρήσεις της
στην αρχιτεκτονική και την τέχνη μέσω επαυξημένης πραγματικότητας
19:15-19:30 Χειρχαντέρη Γεωργία, Οι επιδράσεις της ψηφιακής τεχνολογίας
στον βιομηχανικό σχεδιασμό Αντικειμένων/Επίπλου. Από το σχεδιασμό στη
μοντελοποίηση
19:30-19:45 Ριζοπούλου Σοφία, Πέρα από το όριο της αρχιτεκτονικής | η αλλαγή της ταυτότητάς της
Συζήτηση
Δεξίωση στο χώρο εκθέσεων φοιτητικών εργασιών
Σάββατο, 28 Μαΐου
Ε΄ Συνεδρία: Ζητήματα ψηφιακής τέχνης/Μουσειακοί χώροι / 9:00 -11:45 (15άλεπτες εισηγήσεις)
Συντονιστής: Μακρής Δημήτρης
9:00-9:15, Παντουβάκη Σοφία, Σώμα ψηφιακά ντυμένο: Από τη σύγχρονη σκηνή στην εκθεσιακή αναπαράσταση
9:15-9:30, Πολύζος Νικόλαος και Θωμάς Μαλάμος, Τα εκπαιδευτικά
προγράμματα των Μουσείων Εικαστικών Τεχνών και η ψηφιακή τους παρουσίαση
9:30-9:45 , Κερτεμελίδου Παρασκευή, Οι μουσειακές εκθέσεις ως περιβάλλον επικοινωνίας: από το παραστατικό στο ψηφιακό μουσείο.
9:45-10:00 , Βίγλη Μαρία και Νίκη Καράγιωργα, The Caravaggio experience: ελκυστικό ψηφιακό έργο τέχνης ή υποκουλτούρα;
10:00-10:15, Καραίσκου Μαρία, Αναζητώντας την ψηφιακή Αφροδίτη: Το
αίτημα για Ομορφιά ως σημείο διαλόγου ανάμεσα στην ‘internet art’ και
την Αισθητική
10:15-10:30 Παπαδάκης Μιχάλης, Δύο βασικές προϋποθέσεις για μια επιστήμη της αισθητικής για τις εικαστικές τέχνες
10:30-10:45, Τερζής Νίκος, Ο ψηφιακός τρόπος αντίληψης/επικοινωνίας ως
συνειδητοποίηση και παρατήρηση των στοιχείων που απαρτίζουν την
κατασκευή μιας κινούμενης εικόνας
10:45-11:00, Δρακοπούλου
Κωνσταντίνα, Αγγελοφάνειες και ανθρωποειδή στο έργο της Μαρίας Κλωνάρη
και Κατερίνας Θωμαδάκη. Ζητήματα πολιτικής της αναπαράστασης του
σώματος.
11:00-11:15 Νικολαΐδης Παναγιώτης, Πέππα Ευαγγελία και
Κατερίνα Παπαδοπούλου, ΟΙ 17 ΕΠΙΠΕΔΕΣ ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ,
Παρουσίαση της Εφαρμογής Λογισμικού SYMMETRY, για Έρευνα και
Πειραματισμό στην Παραγωγή Συμμετρικών Σχηματισμών
Συζήτηση
----------------------------------------------------
12:00-12:15 Διάλειμμα/καφές
----------------------------------------------------
ΣΤ΄Συνεδρία: Ζητήματα ψηφιακής επικοινωνίας / 12:15-15:00 (15άλεπτες εισηγήσεις)
Συντονιστής: Μετζητάκος Ρωσσέτος
12:15-12:30 Παπανικολοπούλου Μαγδαληνή,
12:30-12:45, Νομικός Σ., Καρκαζή Α., Μπενία Σ., Μουντζούρη Α.,
Τσέκερης Χ. και Θ. Τσέκερης, Μπορούν τα τυπωμένα ηλεκτρονικά στη
συσκευασία να διαμορφώσουν νέα κουλτούρα;
12:45-13:00, Γάτσου Χρυσούλα, Από το ελκυστικό στο περιεχόμενο
13:00-13:15, Τουλούμης Αντώνης και Κατερίνα Μοχαλοπούλου, Ψηφιακό Rockaby
13:15-13.30, Στρατή Σοφία, Περιβάλλον ανάδρασης
13:30-13:45, Μούρη Ελένη, Η τέχνη του animation σαν μέσον οπτικής επικοινωνίας στη Νέα Ψηφιακή Πραγματικότητα
13:45-14:00, Σιάκας Σπύρος, Τρισδιάστατος σχεδιασμός και animation.
Παραδοσιακές Stop Motion Τεχνικές και Τρισδιάστατο Animation σε HY στο
blender 3d
14:00-14:15, Σαλάτας Μάριος, Η ουτοπο-δυσ-τοπική συγκρότηση των ψηφιακών μηχανισμών πειθαρχίας στη σύγχρονη εποχή
14:15-14:30, Περιστέρης Φίλιππος, Η ψηφιακή εποχή ως κοινός φορέας
μιας ετερόκλιτης αισθητικής μεταξύ των τεχνών. Το παράδειγμα της
μουσικής και η σχέση της με τις υπόλοιπες τέχνες υπό το πρίσμα μιας νέας
αντίληψης για την αισθητική
Συζήτηση
----------------------------------------
15:00-15:45, Ελαφρύ Γεύμα
--------------------------------------------------
15:45-18:15 (reports φοιτητών)
Καραγιάννη Ερασμία , Νικηφοράκη Χαρούλα (Α ΄ Συνεδρία)
Λαμπρινάκου Πετρούλα, (Β ΄Συνεδρία)
Οικονόμης Λεωίδας (Γ’ Συνεδρία)
Καραμπάση Φωτεινή, Σπαθή Χριστίνα (Δ΄Συνεδρία)
Νταλμοτή Κάρλα , Παπαπαύλου Λεμονιά (Ε΄Συνεδρία)
Στεφανουδάκης Γιάννης, Νώε Μαριάννα (ΣΤ΄Συνεδρία)
……………………………………………………...
18:15-18:30 Διάλειμμα/καφές
18:30-20:00 Συζήτηση συμπερασμάτων
Συντονισμός: Νικήτας Χιωτίνης
Κυβέλου Στέλλα, Πολίτης Γιώργος, Πρέσσας Χάρης, Σαντοριναίος Mάνθος, Στεφανίδης Μάνος
|